Korony Pana Jezusa i Matki Bożej wykonane przez mistrza z Torunia. Michała Barconi w 1751 roku zostały w poznańskim warsztacie złotniczym w 2003 roku na nowo pozłocone pięknym karatowym złotem, wymieniono także szklane ozdoby korony. Tak przygotowane korony umieszczono w pięknym etui i z należnym zezwoleniem Wojewódzkiego Wydziału Konserwacji Zabytków, delegacja parafii Lisewo z proboszczem ks. Gerardem Gromowskim wyruszyła drogą lotniczą do Rzymu. W delegacji wzięli udział następujący znani z prospołecznego zaangażowania parafianie: p. Mieczysław Chrzanowski, p. Stanisław Nowak i p. Kazimierz Ritter. W Rzymie zatrzymaliśmy się w sławnym Papieskim Instytucie Polskim, znanym z wielu historycznych zdarzeń; miedzy innymi tu podpisywany był prekursorski list od polskich biskupów do biskupów niemieckich, tu zatrzymywał się zawsze będąc w Rzymie ks. Kardynał Wyszyński a obecnie zamieszkuje też tam, gdy przebywa w Rzymie ks. Kardynał Glemp. Rektorem tego Instytutu jest ks. Prałat Grzegorz Kaszak, człowiek nadzwyczaj otwarty i serdeczny - czuliśmy się, więc w Instytucie jak
w swoim domu. Bardzo się też ucieszyliśmy, gdy dowiedzieliśmy się, iż nasz ks. biskup Ordynariusz Andrzej Suski odłożył wyjazd z Rzymu, by być razem z nami w Wiecznym Mieście i z nami też uczestniczyć w audiencji w Castel Gandolfo. Następnego dnia dość wcześnie wyruszyliśmy razem z księdzem biskupem do pałacu papieskiego.

16 lipca 2003 r.

Audiencja. Ojciec Święty jak zawsze ten sam, ofiarny, pragnący służyć, choć służba ludowi coraz więcej kosztuje. Lud to rozumie i kocha jeszcze bardziej swojego papieża. Patrzyłem na oczy ludzi rozmaitych nacji i kontynentów - widziałem tyle miłości. Duża grupa Kameruńczyków ze swoim tubylczym księdzem jeszcze długo po audiencji w pieśniach i tańcach wyrażała swoją radość szczęście, iż widziała Piotra, i otrzymała błogosławieństwo na dalszy trud życia. My zaś po ogólnej audiencji podeszliśmy z koronami do Ojca świętego. Ks.biskup Andrzej przedstawił nas i sprawę koronacji Matki Bożej, Lisowskiej. Ojciec Święty położył rękę na koronach i powiedział:

Niech tak będzie, niech tak się stanie.

I pobłogosławił nasze korony. I tak na zawsze Jan Paweł II złączony będzie z Matką Bożą Lisewską.
W ostatnim dniu naszego pobytu w Rzymie postanowiliśmy pielgrzymować do kościoła Santa Maria Magiore, w którym w bocznej kaplicy znajduje się Obraz Matki Bożej Śnieżnej, w typie którego jest i nasz wizerunek Matki Bożej Lisowskiej. Prosiliśmy tam Matkę Bożą o wyproszenie łask potrzebnych dla dobrego przygotowania Koronacji Matki Bożej w Listwie. Odlecieliśmy z Rzymu z odczuciem wdzięczności Bogu, z poczuciem dumy, iż jesteśmy synami Kościoła. Odlecieliśmy bardzo zadowoleni, iż mamy takiego biskupa diecezjalnego, prawdziwego Ojca. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam życzliwość z księdzem Wojciechem Niedźwieckim na czele. Osobiście wdzięczny też jestem moim braciom z parafii, którzy wraz ze mną pielgrzymowali do Wiecznego Miasta, nie wypuścili z rąk walizki z koronami, zachowali w spiekocie rzymskiej dobrą kondycję i humor i bardzo się cieszyli, że mogli być tak blisko z Ojcem Świętym.