Obraz Matki Bożej Lisewskiej cieszący się lokalnym kultem pochodzi z pierwszej polowy XVII wieku i jest namalowany w typie Matki Bożej Śnieżnej - Salus Populi Romani. Obraz ten posiada zasłonę z przedstawieniem Matki Bożej Apokaliptycznej,w którym u dołu wmontowany jest oryginalny zamek, świadczący także o znaczeniu wizerunku Matki Bożej Lisewskiej dla miejscowej ludności. Od lat na środową Nowennę przychodzi z bliska i z daleka bardzo wiele ludzi, zimą i latem, dorośli i dzieci. Ta Nowenna do naszej Pani Lisewskiej integruje nas, odczytujemy na nowo zamysł Boży względem nas i pogłębiamy naszą wiarę. Ksiądz biskup Andrzej Suski - Ordynariusz toruński napisał do proboszcza lisowskiego takie słowa:

"W czasach naznaczonych różnymi podziałami między ludźmi, Lisowskie Sanktuarium spełnia rolę pokoju i jedności w Bogu. Jest również znakiem Nieustającej pomocy Matki Bożej, która niesie światu Jezusa Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela". Nowennę naszą już w 1992 roku transmitowało Radio Maryja a nowy toruński ks. Bp Ordynariusz głosił Słowo Boże. Ks. Proboszcz jest przekonany, że Matce Bożej, która kiedyś czuwała nad przodkami a dziś nad nami czuwa, zawdzięczać trzeba, iż parafia jest mocną wspólnotą a raczej coraz bardziej wspólnotą wspólnot. Ludzie garną się do kościoła na jedną z siedmiu niedzielnych Mszy św., stają na każdej Mszy św. w dwóch długich kolejkach do obu kapłanów, by przyjąć Pana Jezusa. Już nie z obowiązku, ale z czystej miłości garną się na Nowennę zimą czy latem. Ludzie z tutejszej parafii z serca śpiewają Bogu pieśni, w chórze dorosłych, w zespole młodych czy dzieci. Chyba jeszcze rzadko można spotkać parafię, w której z taką ochotą przychodzi tak wiele ludzi na Apel i na śpiewaną Kompletę o 21.00. Trzech katechetów świeckich z tytułem magistra i jeden kapłan prowadzą katechezy w przyjaznym otoczeniu poszczególnych szkół. Nie ma dnia, aby parafianie nie odwiedzali kancelarii parafialnej w różnych sprawach. Denerwują się, gdy proboszcza czasem nie ma. Lisewianie pięknie też wyrażają wiarę w Zmartwychwstanie ciał dbałością o cmentarze, o groby zmarłych. Często pielgrzymują do różnych świętych miejsc. Przestałem nawet liczyć ile razy w roku wyjeżdżamy. Od ośmiu lat proboszcz z około 400 parafianami pielgrzymuje pieszo na odpust do odległego od Lisewa o 24 km Chełmna. Parafia razem z gminą organizuje różne imprezy na pożytek nas wszystkich i na chwałę Bożą. Pięknie nam wychodzi szczególnie Święto Rodzin na miejscowym stadionie i Święto Dziękczynienia -dożynki. Parafianie chętnie włączają się w akcje mające na celu pomoc ludziom w potrzebie. Działa w parafii Koło Caritas i dwa szkolne koła Caritas w Lisewie i Krusinie.

Razem ze szkołą organizujemy w związku z Dniem Papieskim koncerty Charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na dożywianie dzieci. Nasze liczne wspólnoty parafialne pogłębiają swoją wiarę ubogacając całą parafię swoimi charyzmatami. Nie mówimy tu o części materialnej parafii. Bardzo dużo włożyli trudu miejscowi parafianie, bardzo dużo grosza złożyli, żeby wszystko na czele z kościołem naszym trwało, było piękne i odnawiane.